Jeżeli planujecie biwakowanie jesienią, wiosną, a tym bardziej zimą – powinniście zadbać przede wszystkim o dobry sprzęt, który uchroni Was przed chłodem. Kupowanie tanich namiotów i śpiworów jest kuszące, ale w dłuższej perspektywie może nam zupełnie popsuć radość z biwakowania.
Śpiwór
Aż korci, żeby schować się w dwa śpiwory na raz, prawda? Pamiętajcie tylko, że dwie sztuki, to dwa razy większy ciężar do dźwigania przy trekkingu. Czasami korzystniej jest kupić jeden porządniejszy. Większość śpiworów posiada metkę, na której jest podana minimalna temperatura, przy której skutecznie zabezpiecza nas on przed zimnem.
Obecnie, w sklepach można znaleźć też wkładki do śpiworów, które zajmują mniej miejsca i są lżejsze. Aha! Pamiętajcie też o dobrej macie do spania, która zabezpieczy Was przed kontaktem z wyziębioną ziemią. Dobra mata robi ogromną różnicę!
Ubranie
Najwięcej ciepła tracimy przez głowę, ręce i nogi. Dlatego przygotowując się do nocowania w namiocie, musimy dobrze się ubrać. Czapka, rękawice i ciepłe skarpety (lub kilka par) są konieczne, żeby komfortowo przetrwać noc.
Pamiętajcie, że pierwsza warstwa ubrań powinna być przewiewna, żeby skóra mogła oddychać. Zbyt mocno przylegające ubranie może zakłócić krążenie krwi.
Jeżeli jesteście wyjątkowymi zmarźlakami, dobrym rozwiązaniem jest wrzucenie do śpiwora termofora – albo w okolice stóp, albo serca.
Źródła ciepła
Największym i najbezpieczniejszym źródłem ciepła w namiocie jesteście Wy sami. Najlepszym sposobem na ogrzanie się, jest po prostu… przytulenie się do siebie.
Kategorycznie zabronione jest natomiast rozpalanie w namiocie ognia, grilla, czy używanie kuchenek! Pomijając to, że ogień jest ogromnym zagrożeniem pożarowym, w namiocie nagromadzi się mnóstwo oparów śmiertelnego tlenku węgla!
Jedzenie i picie
Wiemy już, że nasze ciało jest głównym źródłem ciepła. Warto zatem zapewnić mu paliwo i nagrzewać je też od środka. Przy niższych temperaturach, nasz organizm potrzebuje więcej cukru – to dzięki niemu wytwarza ciepło. Do swojego biwakowego jadłospisu warto więc włączyć czekoladę, orzechy czy makaron. Bezpośrednio przed zaśnięciem dobrze jest również wypić gorącą herbatę.
Teraz już wiecie na co zwracać uwagę, żeby podczas biwakowania było Wam jak najcieplej. A jeśli nie jesteście fanami biwakowania i niskich temperatur, najlepszym rozwiązaniem dla Was będą nasze domy 🙂 Sami wybierzcie swój ulubiony!