Ci, którzy mają własną ziemię, wiedzą, że często od planu wybudowania domu do realizacji mijają lata. W tym czasie wiele może się zmienić, a stale rosnące ceny budowy i coraz to nowsze przepisy dodatkowo komplikują proces. Przedstawiamy historię jednego z naszych klientów, który zdecydował się na niestandardowe rozwiązanie tego problemu.
Przejściowy domek kompaktowy
Analitycy HREIT podają w swoim raporcie z 2023 r., że w ciągu ostatnich 5 lat koszty budowy tradycyjnego domu wzrosły aż o 76 proc. Zmieniają się przepisy, np. w odniesieniu do tego, co można postawić na działce rolnej, jaki metraż domu trzeba zgłaszać, ile wynoszą opłaty i podatki… Nic dziwnego, że budowa tradycyjnego, murowanego domu czasem przebiega zupełnie inaczej, niż w planach, a co gorsza, rozciąga się na wiele lat.
Dom tylko na chwilę… nasze case-study
Jeden z naszych klientów też stał przed tym dylematem. Czekać, aż uda się zebrać ponad pół miliona złotych na wymarzone siedlisko? Czy postawić coś tańszego i pogodzić się z tym, że to nigdy nie będzie dom marzeń? W międzyczasie klient zamówił u nas domek kompaktowy o powierzchni ok. 30 m2, który mógł u siebie postawić bez pozwolenia. – Dostarczamy go w dwóch wariantach: jako dom rekreacyjny lub jako obiekt nie związany na stałe z gruntem. W tym drugim przypadku można go później przenieść, więc to idealne rozwiązanie tymczasowe. – wyjaśnia Krzysztof Rydziński, dyrektor sprzedaży Europacampers.
W tym wypadku Klient skorzystał z tego drugiego rozwiązania. Postawił swój niewielki domek tylko na czas budowy, płacąc za niego ok. 100 tys. zł. To ułamek kwoty, którą musiałby poświęcić na tradycyjną, murowaną konstrukcję, a gotowy dom miał u siebie w ciągu jednego dnia. Domek kompaktowy o powierzchni 30 m2 służył mu przez dwa lata – miał gdzie przenocować z rodziną i mógł tam bezpiecznie trzymać swoje rzeczy, co znacznie zmniejszyło wszystkie niedogodności związane z placem budowy. Gdy w końcu postawił swój wymarzony, duży dom, domek kompaktowy został przeniesiony w inne miejsce.
Czytaj więcej: Jak zapanować nad wydatkami w 8 długich weekendów 2024 r. (i postawić przy tym dom?)
Dom, który w przyszłości przeniesiesz
To również dlatego domy kompaktowe, mobilne i modułowe są tak ciekawym rozwiązaniem. W przyszłości można je:
- przenieść,
- sprzedać,
- łatwo zamienić na domek dla gości lub inny obiekt.
To również jeden z najtańszych sposobów na to, by po zbudowaniu własnego domu zacząć zarabiać na agroturystyce i wynajmie apartamentów. Niezależnie, czy masz działkę w górach, nad morzem, czy w mieście, bez problemu znajdziesz chętnych na wynajem 24-metrowego domku holenderskiego wykończonego w standardzie premium. To pomysł na biznes skalowalny: od jednego obiektu łatwo możesz przejść do pięciu, dziesięciu i więcej domów, dodając je stopniowo na terenie swojej działki.
Dom jako amortyzacja kapitału
Wiele domów modułowych można po kilku miesiącach czy latach sprzedać
Czy wiesz, że…Niektóre domy są przenoszone na nowe miejsce w całości, inne rozkłada się i składa na nowo w nowym miejscu. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie.
W ten sposób dom staje się sposobem na amortyzację kapitału, bo zainwestowane w niego pieniądze można z czasem odzyskać. To również bezpieczne wyjście, gdy Inwestor jeszcze nie ma własnej ziemi lub nie jest pewien, gdzie docelowo będzie mieszkał. Eliminuje to również inne problemy: dom mobilny można postawić „na próbę” i sprawdzić, czy to odpowiednie miejsce na działce pod kątem natężenia hałasu, światła słonecznego czy sąsiedztwa. Jeśli okaże się, że nie, dom można przenieść w inne miejsce. W przypadku murowanej konstrukcji źle wybrane miejsce jest już ostateczne.
Domek tymczasowy – od czego zacząć?
Jeśli zainteresował Cię ten pomysł – zapraszamy do kontaktu. Razem omówimy wszystkie dostępne rozwiązania, kosztorys i terminy, tak abyś mógł cieszyć się swoim tymczasowym domkiem jak najszybciej.